Др Горан Ж. Комар,  Некрополе

Стари надгробни споменици у дабарском селу Сузина

Данас, 4. априла 2023. године, детаљно смо прегледали средњовјековно гробље у селу Сузина у Дабру (општина Берковићи) у источној Херцеговини (Г. Кoмар и Бранка и Лазар Комар). Ово гробље на лок. Гњата, звано Гребнице, помињано је у научној литератури, али су изостали детаљнији увиди (Шефик Бешлагић, 1971; Археолошки лексикон БиХ, 1988; Радмило Пекић, 2005; Ђуро Тошић, 2005). Ово је трећи пут да истражујемо на том мјесту.

Гробље је, како то код нас обично бива, по средини расјекао сеоски пут. Тиме су учињена оштећења о којима данас можемо само да слутимо. Могуће је да је одређен број споменика који су се нашли на удару механизације, помјерен уз сјеверну ивицу пута. Гробље се може подијелити на два дијела: 1. Дио јужно од сеоског пута омеђен коритом повременог потока на западној страни и усамњеним спомеником типа сандука на постољу који „виси“ на падини бријега на источној страни и 2. Дио сјеверно од сеоског пута. Један већи сандук и један крсни споменик који се кречи, леже стотињак метара источно од гробља.

Унутар првог дијела гробља, уочава се готово линијски распоред споменика типа плоча и сандука у западној зони гробља (уз поток). Овдје се виђају и нешто крупнији примјерци. У средишњем његовом дијелу ваља издвојити два споменика типа дебљих плоча са украсима. На једном, димензија 1,45 х 0,75 w х 0,66 e х 0,55 м, виђају се представе пауна (јужна дужа страна), представа човјека (западна страна) и лава-пса (сјеверна страна). Ова последња представа коју можете видјети у албуму, у потпуности одговара мноштву таквих ликовних представа у језгровном подручју стећка: столачко-неумско-љубињском, а најближе Сузини, у гробљу Радовац у Дабру. Наравно, виђају се у ширем простору (на пр. гробље на лок. Гвозно под Трескавицом). Њему сусједни споменик (сјеверно) има димензије 1,72 х 1,25 х 0,46 м и чува веома занимљиве и ријетке представе које бих овдје означио као антропоморфне, али без тијела.

У дијелу гробља које лежи сјеверно од сеоског пута, на једном споменику типа сандука димензија 1,51 х 0,76 х 0,55 м, на дужој сјеверној страни споменика, изведена је јако динамична сцена лова са ловцем који је представљен у трку и предимензионисаним луком.

На западном ободу овога дијела гробља, види се споменик са клесаном представом крста.

Ово гробље села Сузина настајало је током XIV и XV вијека. Може се изрећи оцјена да су споменици осредње технике израде, начињени од не сасвим квалитетне стијене. У подножју Заграда, нешто јужније, налази се мајдан и градилиште стећака на коме се још увијек могу пронаћи споменици који нису пренешени до гробља, или нису сасвим довршени.

Број споменика у гробљу на предјелу Гњата износи између 70 и 80 споменика.

Био бих слободан да кажем да је ово истраживање допринијело да се гробље средњег вијека у опсегу села Сузина у Дабру боље позиционира на мапи дабарских старих гробаља којима овај крај заиста обилује. Готово у сусједству леже гробља у селу Струпићи и Милавићи – на примјер. У Струпићима срећемо веће учешће крупнијих споменика типа сандука, али углавном лишених украса. Гробље у Милавићима је јако знаменито, много веће од овога у Сузини. Велика гробља видимо у селима на другој страни поља, а нарочито су значајна она у Љутом долу и гробље Радовац које однедавно ужива заштиту закона.

У близини овог гробља, леже и два гробља која припадају нашим сусједима припадницима исламске религије (доносим снимак једног од њих).

Аутор текста и фотографија: др Горан Ж. Комар